עורך דין לסטארטאפ – למה, מתי וכיצד צריך אותו במיזם שלכם?

עו"ד גבריאל בנטוב בחירת עורך דין, כללי 0 תגובות

פגישה ובחירת עורך דין סטארטאפ

האם סטארטאפ צריך בכלל עורך דין?

עורך דין לסטארטאפ תפגשו אותו בכמה צמתים שבהם רצוי לשכור שירותי עורך דין.

אך כיוון שבתחילת הדרך התקציב מוגבל הפניה לעורך דין היא לא חובה אלא פשוט התנהלות של סיכון מול סיכוי.

יש להבין לעומק את הסיכון שלוקחים שלא מתנהלים במקרה מסוים עם עו”ד.

למשל במידה וחודרים עם מוצר מסוים למדינה זרה ויש שם הגנות של מתחרה.

אז מה החשיפה של החברה שלכם לתביעות משפטיות ועד כמה בתביעה משפטית ניתן לפסוק כנגדכם.

זו שאלה מורכבת שדורשת ניתוח מעמיק של עורך דין מהתחום לכן טרם החלטה לא לעגן את הקניין הרוחני באותה מדינה ולהפר זכויות של צדדים אחרים (גם זו אסטרטגיה).

יש לדעת כמה זה יעלה לכם ועד כמה אתם חשופים להוצאה כספית.

מתי כדאי לפנות להתייעץ עם עורך דין סטארטאפ בגלגול של המיזם שלכם?

כאשר יש סיטואציה שהיא פרשת דרכים רצוי לפנות לעורך דין לייעוץ ספציפי שיוכל לתת מפת דרכים על ההתנהלות הרצויה, הנה מספר צמתים שיש לשקול לפנות לעורך דין:

עורך דין סטארטאפ מה יעשה עבורכם

עורך דין סטארטאפ תהליך עבודה עימו

הסכם שותפים

עבודה משותפת עם אנשים נוספים אשר משלימים אתכם ביכולת שלכם היא מפתה. בין אם זה מתכנת או איש שיווק מבריק. באיזשהו שלב עדיף לעלות את  ההסכמות בכתב ולייצר מסמך שיסדיר את היחסים בינכם. כאשר הנכם מרגישים שנוצר מתח בין הצדדים לגביי התרומה של הצדדים למיזם זהו הזמן לעלות את נושא הצורך בהסכם ומשם לפנות לעורך דין המוסכם על שניכם. ניתן לחסוך סכום כסף ניכר בשלב זה על ידי יצירת הסכם שותפים אונליין.

הסכם מייסדים

פעמים רבות יזמים פונים לניסוח הסכם מייסדים כאשר ישנו משקיע בתמונה ויש צורך להקים חברה לשם חתימה מול המשקיע ומתן אחוזים מן החברה לאותו משקיע. הסכם המייסדים בעצם מסדיר את כל הנושאים של עתיד החברה שתיפתח מבחינת חלוקת תפקידים, אחוזים, שותפים, מטרת הפעילות ועוד. לקריאה מעמיקה ניתן לעיין במאמרים הבאים.

הקמת חברה

פעול מיסוד החברה היא פעולה טכנית פשוטה אשר נעשית על ידי עורך דין ודורשת שלב של אימות חתימה מול בעל המניות והדירקטורים הראשונים של החברה. לצורך כך יש להתראות עם עורך דין אשר יערוך עבורם תצהיר מאומת ויגיש את המסמכים החתומים באמצעות הכרטיס החכם למשרד המשפטים. תוך שעות או ימים יתקבל תעודת התאגדות וח.פ. עורך הדין יכול לחסוך זמן יקר ליזמים.

הסכם מול משקיע

בשלב בו השותפים מגובשים והתקבלה החלטה להתקדם עם הסטארטאפ שלב אחד קדימה ולאתר משקיע, עורכי דין המתמחים בסטארטאפים יכולים לעזור לכם לאתר משקיע חכם אשר תוכלו לנצל את הקשרים שלו ולקבל ייעוץ מקצועי בפעילות שלכם. עו ד לסטארט אפ יכול לחבר אתכם לאנשים הנכונים ולבסוף לנהל את המשא ומתן ועריכת הסכם השקעה. מומלץ בפגישות עם עורכי דין לסטארטאפים לשאול מה הם הגיוסים האחרונים שהלקוחות שלהם ביצעו והאם הם היו שותפים לגיוס, איתור וביצוע העסקה אשר כולל הסכם תיווך השקעה בין היתר. קראו על הסכם לסטארטאפים.

קונטרקטו – שירות משפטי אונליין
 לפרטים צלצלו 079-559-9528

הסכם עבודה- גיוס עובדים

לאחר שגייסתם הון עכשיו יש להגדיל את החברה ולקבל ייעוץ, ניהול וליווי שוטף לחברה הטכנולוגית באמצעות ייעוץ משפטי לסטארטאפ וזאת באופן שותף באמצעות ריטיינר בדרך כלל או על בסיס אחוזים (equity). חלק מהפעולות הראשונות שייעשו הם גיוס עובדים חדשים ויש צורך לערוך הסכמי עבודה לכלל סוגי העובדים- מתכנתים,IT, סמנכ”ל ועוד. בשלב זה גם תוכלו לקבל ייעוץ האם יותר נכון להעסיק שכיר או פרילנסר . רצוי לשאול את העורך דין  בשלב זה את השאלות החשובות בנוגע לעלויות הכרוכות בעבוד כזה או אחר ומה החובות שבחוק להפרשות פנסיוניות.

הסכם שיתוף פעולה

ככל שהחברת סטארטאפ שלכם גדלה וטוב שכך.

יהיה יותר צורך בניסוח הסכמי שיתוף פעולה אשר מייצגים ומבטאים את האינטרסים השונים של הצדדים.

במידה ויש לכם טכנולוגיות משלימות עם חברה אחרת,

חשוב שתהיה שמירת סודיות בנוגע למידע שנחשף.

בייחוד לקוד ולתכנות ב-API שנחשף במהלך העבודה המשותפת וכמובן הגנה על הקניין הרוחני של כל צד.

הסכם מול פרילנסרים

במהלך הדרך תצטרכו מדי פעם הסכמים מול גופים חיצוניים לעזרה נקודתיתץ

על כן יש צורך לנסח הסכם שמסדיר את גבולות האחריות, הלו”ז אליו מתחייבים ואיכות התוצר הסופי.

עורך דין לסטארטאפים יכול לנסח עבורכם את ההסכם בהתאם לצרכים הספציפיים בנישה שלכם- מעצב, מתכנת, QA, הפקת וידיאו.

הסכם לעסקת רכישה

גם כאשר יגיע היום המיוחל בו תרצו למכור את החברה חשוב לפנות להתייעץ עם עורך דין סטארטאפ שייצג אתכם בתהליך וינהל את המשא ומתן עבורכם.

 

כפי שניתן לראות עורכי דין המתמחים בסטארטאפים יכולים לעזור לסטארטאפ שלכם להתרומם ולהגיע למקומות שלא חלמתם עליהם ובעיקר להגן עליכם מפני לעשות טעויות לאורך הדרך. כבר בשלב ההתחלתי ניתן לראות כי הם יכולים לתרום. רצוי שיהיה במשורה עקב עלויות גבוהות כשאין עוד תזרים מזומנים ולכן רצוי להשתמש בשירותים משפטיים אונליין.

על המחבר

עו"ד גבריאל בנטוב

שותף מנהל במשרד בנטוב בוגר תואר LL.B, אוניברסיטת בר אילן. התמחה במשרד עו"ד אברהם בר. בעל נסיון רב ביזמות והיכרות עם סצנת הסטארטאפים. עריכת חוזים, לטיגציה, תקנונים, לשון הרע, דיני אינטרנט, זכויות יוצרים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *