העסק גודל? מה כדאי: הסכם עבודה מול עובד שכיר ביחסי עובד מעביד או הסכם פרילנסר מול קבלן עצמאי?

עו"ד גבריאל בנטוב כללי 0 תגובות

הסכם עבודה עובד שכיר או הסכם פרילנסר /קבלן עצמאי מה עדיף?

עובד שכיר עובד או פרילאנסר קבלן עצמאי זו דילמה שהרבה עסקים נתקלים בה. ככל שהעסק שלכם גדל ומתפתח יש לכם את המחשבה שעוברת אולי אני כבר בנקודה שאני יכול לקחת עזרה חיצונית בה מישהו יעזור לי עם העבודה השוטפת של העסק ויפנה אותי לעסוק בהגדלת העסק, הייצוב שלו ולעסוק בחזון ואסטרטגיה ולהעמיק קשרים עסקיים ככלל קיימים שני מודלים לעבוד עם מישהו- בהסכם עבודה מול עובד שכיר ביחסי עובד מעביד או בהסכם פרילנסר מול קבלן עצמאי

כאן עולה השאלה מה עדיף, האם עובד שכיר עובד או פרילאנסר קבלן עצמאי. יש מספר שאלות שרצוי לשאול טרם קבלת ההחלטה לגביי אופי העסק והפעילות שלו. לבסוף ניתן לקבל החלטה יותר משוכלת.

עובד שכיר עובד או פרילאנסר קבלן עצמאי איור טבלה משווה

טבלה משווה שכיר ביחסי עובד מעביד או קבלן עצמאי פרילנסר

מה היציבות של העומס בעסק?

תשאלו את עצמכם האם אותה עבודה, אשר כרגע אתם מרגישים שמישהו יעזור לכם תוכלו להרגיש פחות עמוסים, תחלוף בקרוב? אם התשובה היא שזהו עומס רגעי ולא ניתן לצפות אותו מתי יגיע שוב עדיף לקחת פרילנסר / קבלן משנה אשר יבוא וייתן מענה נקודתי לעומס.

מנגד אם זו גדילה אורגנית של העסק ויש צמיחה יציבה ובטוחה של העסק עם זרם של לקוחות חדשים ועוד. אז עדיף להעסיק שכיר עם יחסי עובד מעביד.

הסיבה להבחנה זו היא שלסיים התקשרות עם עובד שלכם היא יותר מורכבת מאשר סיום פרויקט מסוים על פרילנסר. בחוקי ישראל יש המון חוקים שאי אפשר להתנות עליהם לגביי שכיריםהפרות פנסיה, תלושי שכר, ימי חופש, הליך פיטורין מסודר עם מכתב פיטורין ושימוע. על כן במידה ויש לכם עבודה קבועה ויציבה אפשר לשקול לקחת שכיר. זהו לא השיקול הבלעדי ורצוי להתייעץ עם עורך דין באינטרנט טרם קבלת ההחלטה ולהמשיך לשיקולים הבאים.

מה אופי העבודה?

כדאי שתשאלו את עצמכם מה רמת המקצועיות שאתם מצפים לה בתפקיד אותו הגדרתם לעסק. במידה והתפקיד דורש ניסיון רב ומקצועיות רבה יש לשקול להעסיק פרילנסר אשר כבר מנוסה ומכריז כי יודע לעשות את העבודה בצורה מקצועית בחוזה פרילנסר / הסכם קבלן משנה אשר הוא חתום אליו ומחויב.

לעומת זאת שכיר שמחויב בהסכם עבודה / מעסיק / עובד מעביד קיימת עקומת למידה בה מכשירים אותו לתפקיד החדש ושיילמד את הארגון או את נהלי העבודה החדשים. במצב כזה לוקח מספר חודשים, תלוי במורכבות התפקיד, להכשיר את העובד ולהגיע לרמה הרצויה. על כן פרילנסר מגיע עם ניסיון רב יותר פעמים רבות ומשתלב יותר מהר לעבודה השוטפת.

אולי יעניין אתכם לקרוא על – איך פותחים עוסק מורשה?

כמה העסק שלכם חשוף לתביעות מפתיעות של עשרות אלפי שקלים?

להעסיק עובד הוא נושא מסוכן וסבוך ובעיקר כיוון שיש צורך בהיערכות והתנהלות משפטית חשבונאית חכמה ונכונה. תלושי השכר צריכים להיות כדין ולכלול את כל המרכיבים שבחוק, ההפרשות לפנסיה צריכות להיות מדויקות, הסכם עבודה צריך להיחתם ולהינתן לעובד, יש להקצות ימי חופשה ועוד.

נכון שלרוב נעזרים באנשי מקצוע בהעסקת עובדים אבל זה מצריך היערכות שלמה של העסק. אם אתם לא שם ברמת המשאבים והיכרות להקדיש לזה תשומת לב עדיף להכין הסכם פרילנסר / קבלן משנה ולהתנהל בדרך זו. הסיכון יותר נמוך אם עושים הסכם מקצועי עם עורך דין אשר מסדיר את מה שאתם מצפים לקבל בתמורה לעבודה והגדרה מדויקת של הפרויקט והתפקיד עם נוהל עבודה מסודר.

האם יש לכם צורך לפקח איך העבודה נעשית?

במידה וחשוב לכם כיצד מתבצעת העבודה ואיך תהליך העבודה קורה תשקלו להעסיק עובד מן המניין,ניתן גם לפקח על עצמאיים בצורה מיטבית באמצעות כלים אינטרנטיים. כי במידה ותעבדו עם פרילנסר ותפקחו עליו ותנהלו אותו באופן צמוד.

גם אם תכתבו בהסכם ביניכם שלא מתקיים יחסי עובד מעביד לא בהכרח שבית המשפט יקבל זאת כי ישנם מבחנים מהותיים, שניתן לעיין בהם במאמר הסכם העסקה מול פרילנסר, אשר במידה ומתקיימים פרילנסר יכול להיחשב כעובד.

כך תוכלו גם לשלם לפרילנסר 30-40% אחוז יותר משכיר וגם רטרואקטיבית לאחר שהתביעה תתברר לשלם את הזכויות הסוציאליות במידה וייחשב עובד שכיר. לכן מומלץ להתייעץ עם עו”ד דיני עבודה כי יש חשיפה להפסד כספים של עשרות אם לא מאות אלפי שקלים.

האם המשאבים שבתוך העסק שלך יכולים לבצע את העבודה מבלי לסכן או לבוא על חשבון פרויקטים אחרים?

במידה ויש לכם מספר פרויקטים במקביל עם זמני הגשה דומים רצוי לבחון היטב אם כוח האדם הנוכחי יכול לעמוד במעמסה. במידה ולא תצטרכו עזרה מקומית על ידי פרילנסר עד אשר יסתיים העומס של מספר פרויקטים.

האם הפרויקט מוגדר באופן ספציפי עם יעדים מוגדרים?

במידה ולא מדובר בעבודה שוטפת של מה שיש לעשות במשרדכמו ניהול לקוחות, מענה לטלפונים, קבלת פניות ועוד אלא הסכם שנחתם מול הלקוח ויש לכם רצון שחלק מהפרויקט יעשה אותו פרילנסר כמו מעצב למשל או מתכנת.

אז ניתן לשקול פרילנסר ולהכפיף את ההסכם הראשי ותנאיו להסכם הפרילנסר כך שאם ללקוח יש טענות לגביי התוצר הסופי שסופק על ידי הפרילנסר עמו עבדתם.

תוכלו להכניס את הפרילנסר לתביעה משפטית ולנסות לגלגל אליו את האחריות בהאשמות של הלקוח.

האם ניתן להעביר את ביצוע העבודה הלאה לצד שלישי

אם לא משנה לכם אם צד שלישי יעשה את העבודה ניתן לשקול לעבוד מול פרילנסר ולא להגביל אותו שמישהו מטעמו יעשה את העבודה כל עוד היא נעשית בצורה טובה. אילו היה חשוב לך מי עושה את העבודה עקב המומחיות הספציפית ניתן לשקול להעסיק שכיר וכך תשלטו בדמות שעושה את העבודה עבורכם.

עובד שכיר עובד או פרילאנסר קבלן עצמאי

לבסוף יש לבחון את כל השיקולים ולהחליט מה המתווה הרצוי

לסיכום

יש הרבה שיקולים לכאן ולשם בנוגע אם יש לקחת שכיר או פרילנסר. בכל אופן שווה להתייעץ עם עורך דין טרם הבחירה ולאחר שבחרתם כדאי לקרוא את המאמר הסכם העסקה מול פרילנסר שיסביר לכם כיצד להבנות את ההסכם וממה חשוב להיזהר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *