אחת ולתמיד מה עדיף? עובד שכיר או קבלן עצמאי פרילנסר?

עו"ד גבריאל בנטוב דיני עבודה, הקמת עסק, כללי 0 תגובות

עובד שכיר או קבלן עצמאי פרילנסר? שאלה שנשאלת המון במהלך עסק

אז מה עדיף? עובד שכיר או קבלן עצמאי זו שאלה מורכבת שננסה לתת לה מענה במאמר זה מאת Contracto.

דיני העבודה כיום מקנים המון זכויות לעובדים אשר מועסקים באמצעות יחסי עובד מעביד ומקבלים את כל ההגנות המוקנות להם בחוקי העבודה.

דיאגרמה איור עובד שכיר או קבלן עצמאי טבלה

איור עובד שכיר או קבלן עצמאי

 

למה בכל זאת כן לשקול להעסיק עובד בהסכם העסקה?

אמנם יש עלויות נוספות כשל 40% בין עצמאי לשכיר הכוללים הפרשות לפנסיה, תנאים סוציאלים אחרים, הושבת העובד בבית העסק. עם זאת העובד מגויס רק אליך והינך יכול לפקח ולנהל אותו באופן שוטף וכך לנצל את מלוא התמורה עבור הכסף. לכן להרבה בעלי עסקים נוח שיש עובד שנמצא בעסק והם יכולים להתפנות להגדיל את העסק ולנהל אותו.

למה פרילנס יכול להיות יותר טוב ומתי?

פרילנס הוא עובד חיצוני לחברה אשר מספק שירותים לעסק. בדרך כלל עובד כזה הוא מתומחר בצורה שעתית, אינו עובד מבית העסק בכל הזמן. במצב כזה נחסך לבעל העסק הפרשות סוציאליות ושכירות עבור המקום הפיזי של העובד. במצב בו יש עבודה אבל שאינה קבועה ויש לחצים פה ושם רצוי לעבוד עם פרילנסר. לעומת זאת במידה ויש המון עבודה באופן קבוע ואתם מעוניינים לפנות זמן לניהול והרחבת העסק כדאי לבחון העסקת עובד קבוע.

מה ההבדל בין הסכם להעסקת פרילנס לבין הסכם העסקת עובד?

בהסכם עבודה עם יחסי עובד מעביד יש הרחבה בנוגע לתנאים הסוציאליים, אי ההתחייבות לזמן העסקה, האפשרות לפטר ולסיים את יחסי העבודה, הגדרת תפקיד כללית מנקודת הנחה כי בהמשך יהיה ניהול צמוד יותר בעניין. לעומת זאת הסכם פרילנסר מבהיר כי אין יחסי עובד מעביד וזהו סעיף מאוד חשוב בהסכם זה, מעבר לכך מפורט המחיר השעתי ומובהר שאין תופסת על זה כך שבעל העסק יודע בדיוק הסכום לתשלום, הסדרת הדיווח והמעקב אחר העבודה. התחייבות לרמת מקצועיות מסוימת. אמנת שירות SLA בה הפרילנס יהיה זמין וזמני תגובה ואספקת התוצרים.

כמו שניתן לראות שני ההסכמים שונים בתכלית ועל כן אם אתם מתלבטים או צריך את אחד ההסכמים יש להתייעץ עם עוד מהתחום באתר או לבנות אונליין הסכם פרילנסר / העסקה עם עוד מערב בתהליך ולא לקחת סיכונים להוריד מסמך גנרי מהאינטרנט.

הסכם פרילנסר

כמה זה מסוכן להשתמש בהסכם חינמי מהאינטרנט?

הסכמים יש בלי סוף רק צריך לדעת להתאים אותם לעסק הספציפי שלכם וזאת עבודת מיומנות של עוד. במידה ותשתמשו בהסכם לא מתאים אתם יכולים לשלם על זה הרבה מאוד כסף. למשל אם עשיתם הסכם פרילנסר ולא ניסחתם כמו שצריך ולא קיבלתם הסבר בפועל איך להתנהל עם אותו עובד אז אתם יכולים לחשוב שיש לכם פרילנס בעסק ולבסוף בית המשפט יכריע שזה עובד מן המניין ותשלמו כ-30% תוספת למה ששילמת עד כה ומדובר בעשרות אם לא מאות אלפי שקלים תלוי בתקופת העבודה של אותו עובד.

איך להתנהל נכון עם פרילנס שלא יוגדר כעובד מועסק ביחסי עבודה עובד מעביד?

ישנם מספר מבחנים הפסיקה לבדוק איך להגדיר עובד שלכםעובד או פרילנסר:

  1. מבחן ההשתלבות: הפן החיובימה קורה בעסק כאשר העובד נעדר. אם יש ירידה בייצור אז זהו עובד אינטגרלי של העסק. בפן השליליהאם אותו עובד מתנהל כיחידה נפרדת עצמאיתיש לו רווח והפסד האם הוא נושא בהוצאות של העסק ועוד. ככל שהוא יחידה עצמאית יותר אשר לא קשורה לעסק ייטו לראות אותו יותר עצמאי ולא שכיר.

  2. מבחן הביצוע האישיהאם אותו עובד כאשר נעדר דאג לשלוח מחליפים אז ייראו את העובד יותר כקבלן משנה.

  3. מבחן הפיקוח והשליטהאם הפיקוח הוא קפדני ואינטנסיבי ייטו יותר לראות אותו כעובד ולא פרילנסר.

  4. מבחן הציודבודקים מי מימן את הציוד הנלווה לשירות. אם זה המעסיק אז ייטו לראות את העובד ביחסי עובד מעביד.

  5. משך ההעסקהעובד ביחסי עובד מעביד עובד תקופה ממושכת יותר ואילו פרילנסר עושה פרויקט חד פעמי קצר טווח

  6. מבחן התלותהאם יש התחייבות לכמות עבודה. במידה וכן ייטו להגדיר כיחסי עובד מעביד.

איך המעביד שומר על עצמו?

עובד שכיר או קבלן עצמאי , אין 100 אחוז של פתרון אבל להיות מודע לכללים מעלה ולהחתים את הפרילנסר בהסכם פרילנסר על כל התניות וההצהרות הדרושות למזער סיכונים ולהגן מפני תביעה עובד מעביד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *