10 דברים חשובים בכתיבת תקנון לאתר אינטרנט

עו"ד גבריאל בנטוב תקנון אתר 0 תגובות

כתיבת תקנון לאתר אינטרנט

הקמת אתר אינטרנט חדש לסטארט-אפ או לעסק שלכם הוא פרויקט חשוב ומשמעותי שדורש השקעה מרובה, קבלת החלטות עקרוניות לצד הקפדה על פרטים. בנוסף לכיוונוּנים אחרונים בבניית חוויית המשתמש, בחירת הקונספט העיצובי ושיוף המסרים השיווקים, כדאי שתקדישו תשומת לב גם לאספקט משפטי מהותי בהעלאת האתר שלכם לאוויר – התקנון. למרות תדמיתו האפרורית, תקנון מתאים עשוי להפיק לעסק שלכם תועלת רבה ובייחוד להגן עליכם מפני תרחישים חמורים של תביעה ופיצויים. על מנת שתכירו אותו מקרוב יותר, ריכזנו את רשימת עשרת הדברים החשובים לצורך כתיבת תקנון לאתר אינטרנט.

1) התקנון כמסמך משפטי מחייב
בהתאם לאופיו, המטרה שלו והמשתמשים בו, האתר שלכם יוצר יחסים משפטיים שונים הטעונים הסדרה. היחסים הבסיסיים ביותר הם בינך כבעלים לבין המשתמש, אך ייתכנו גם יחסים בין המשתמשים השונים או בין המשתמש לצדדים שלישיים. התקנון הוא המקום שבו כל היחסים האלה צריכים להיות מוסדרים ומוגדרים באופן ברור ומחייב.

2) התקנון כפוף לחוק
התקנון אינו פועל בריק וככל מסמך משפטי גם על תוכנו והמשמעויות המשפטיות שהוא מצמיח חלים חוקי המדינה (ישראל או אחרת). תקנון האתר שלכם כפוף, בין היתר, לדיני החוזים, דיני החוזים האחידים, דיני הגנת הצרכן ודיני אינטרנט שונים המתעדכנים מעת לעת.

3) הגבלת אחריות האתר
היחסים המשפטיים והחוזיים העולים מתקנון האתר מחייבים גם את העסק שלכם. לכן, חשוב שתדעו ותבינו מהו השירות שאותו האתר מתחייב להעניק וגם שתקפידו לכלול בתוכנו של התקנון את הסייגים האפשריים לאחריות המשפטית שעלולה לצמוח לעסק שלכם מהפעלת האתר.

4) אישור אקטיבי של התקנון
בייחוד אם הפעילות באתר שלכם כוללת עסקאות מכירת מוצרים או שירותים, רצוי מאוד שיהיה בו הליך רישום במסגרתו ניתן יהיה לחייב אישור אקטיבי של קריאה והסכמה לתנאי התקנון. האישור האקטיבי מחזק את תוקפו המשפטי המחייב של התקנון וכתוצאה מכך את ההגנה המשפטית שלכם.

5) הגבלות השימוש
בהתאם לאופי האתר ומטרות השימוש בו יהיה עליכם לכלול הגבלות על המשתמשים. בין היתר איסור שימוש לקטינים, איסור שימוש מסחרי, איסור כריית מידע, איסור התחזות, איסור פעילות לא חוקית או פעילות המעמידה את האתר בפני סיכון משפטי וכיו”ב.

6) הגבלת תכנים אסורים
אם במסגרת פעילות האתר שלכם ישנה אפשרות למשתמשים להעלות אליו תכנים, על התקנון לחייב את המשתמש בהעלאת תכנים חוקיים בלבד, להזהיר מפני לשון הרע, תכנים מסיתים ותכנים אסורים אחרים וכן לסייג את אחריות האתר על התכנים שמעלה המשתמש.

7) הגנת הפרטיות
באתרים רבים נאסף במסגרת השימוש באתר, בדרך זו או אחרת, מידע אישי כלשהו על המשתמש. במצב זה יש להגדיר את השימושים שבכוונת העסק שלכם לעשות עם המידע ומטרות השימוש וכן לסייג על העברת המידע לגורם שלישי.

8) זכויות יוצרים וקניין רוחני
האתר שלכם כולל תכנים המהווים קניין רוחני של העסק שלכם. תקנון האתר חייב לכלול התייחסות לכך ולספק הגנה איכותית על הקניין הרוחני הכלול באתר, כולל זכויות יוצרים, זכויות פטנטים וסודות מסחריים, באופן שיבטיח שהעבודה הקשה שהשקעתם לא תרד לטמיון.

9) סיום ההתקשרות
קביעת התנאים שבהתקיימם ובמסגרתם תוכלו לסיים את ההתקשרות עם המשתמש מיוזמתכם. לרוב מדובר במצבים בהם המשתמש הפר את תנאי השימוש הקבועים בתקנון או הפר את החוק במסגרת השימוש באתר.

10) סמכות משפטית במקרה של תביעה
על מנת לתחום את הסיכון המשפטי לעסק שלכם ולהבטיח שלא תגררו לתביעה במדינה נידחת או בכפוף לחוק או ערכאה משפטית לא רצויה, יש לקבוע בתקנון דינה של איזו מדינה חל על התקנון ואיזה בית משפט (או הליך בוררות) יהיה מוסמך לדון במקרה של תביעה משפטית מצד המשתמש.

זכרו, תקנון טוב מבטיח לכם התנהלות עסקית בטוחה ושקט נפשי. דאגו עוד היום ליצירת תקנון אונליין המותאם בדיוק לצרכי אתר שלכם!
>>לחץ כאן ליצירת תקנון מותאם אישית<<

על המחבר

עו"ד גבריאל בנטוב

שותף מנהל במשרד בנטוב בוגר תואר LL.B, אוניברסיטת בר אילן. התמחה במשרד עו"ד אברהם בר. בעל נסיון רב ביזמות והיכרות עם סצנת הסטארטאפים. עריכת חוזים, לטיגציה, תקנונים, לשון הרע, דיני אינטרנט, זכויות יוצרים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *