5 טעויות נפוצות בכתיבת הסכם מייסדים לסטארטאפ

עו"ד גבריאל בנטוב רישום חברה 0 תגובות

הסכם מייסדים

הקמתם עם החברים סטארטאפ גאוני שעומד לכבוש את שוק? מזל טוב! לפני שתצטרפו לחוג האקסקלוסיבי, ותהפכו את הסטארטאפ שלכם לחברה, תצטרכו גם אתם לגבש ולחתום על הסכם מייסדים. הסכם מייסדים (founders agreement​) נועד להסדיר את ההסכמה שלכם כשותפים, להקים או לנהל את העסק שלכם מאוגדים כחברה. לרוב, ההסכם יסדיר גם אספקטים משפטיים נוספים הכרוכים בניהול המיזם במשותף. בהרבה מובנים, הסכם מייסדים טוב הוא ה”ביטוח” שלכם להתנהלות תקינה והוגנת מול השותפים לעסק. הסכם לא מוצלח, לעומת זאת, עלול להוביל אתכם ביום מן הימים לעמוד במרכזה של קטסטרופה קולוסלית. כדי לחסוך מכם טעויות מיותרות, נציג לפניכם בשורות הבאות חמש טעויות נפוצות בכתיבת הסכם לסטארטאפים.

  • שימוש בהסכם מייסדים “לדוגמה”

אנחנו מבינים שכיזמים בתחילת הדרך אתם מרגישים צורך לחסוך בהוצאות העסק. במקרה של הסכם מייסדים, החיסכון הקטן הזה עשוי לעלות לכם ביוקר בעתיד. הסכם מייסדים הוא חוזה משפטי מחייב שאמור להסדיר את הניהול התקין של העסק שלכם ואת החובות שלכם כלפיו וכלפי השותפים. הוא למעשה המטריה שלכם ביום רטוב. ואם לקחת את הדימוי צעד קדימה – מטריה לא מתאימה – עלולה ביום גשום, להתפרק ברוח ולהותיר אתכם רטובים עד העצם.

  • חוסר הבנה של התוכן המשפטי בהסכם

הסכם מייסדים הוא הסכם משפטי, שנכתב על ידי עורכי דין ולא מן הנמנע שהוא יכיל מונחים שלא תכירו או משפטים שלא תבינו באמת את המשמעות שלהם. מפני שמדובר במסמך שמקים לכם חובות ושאמור ליצור סדר בניהול המיזם – אתם ממש חייבים להבין את התוכן שלו! לכן, התעקשו על ניסוח פשוט ומובן והקפידו לקבל מענה לשאלות ותהיות שעולות עוד לפני חתימה על ההסכם.

  • הגדרת תפקידים כללית

הגדרת התפקידים במסגרת הסכם המייסדים לא אמורה ולא צריכה להסתכם ב”טייטל”. גם אם כרגע נדמה לכם שכולכם עושים הכל, או ש”כל אחד יודע מה הוא צריך לעשות”, ניהול תקין של עסק בצמיחה לא מאפשר התנהלות כזו לאורך זמן. קבעו מהי חלוקת התפקידים ותחומי האחריות של כל אחד מכם. מהו היקף העבודה של כל שותף וגם כיצד תתקבל התמורה שלו בעבור העבודה בחברה.

  • הימנעות מהסדרת מנגנוני פרידה ויישוב סכסוכים

סביר להניח (ורצוי) שבזמן החתימה על הסכם המייסדים אתם נמצאים ביחסים חבריים עם השותפים שלכם ומרגישים שתצליחו להתגבר על כל מכשול ולהיפרד כחברים במקרה הצורך. כמובן שאנחנו מאחלים לכם שכך יהיה, אבל, ממש בדומה לנישואין, לפעמים דווקא האהבה והאינטנסיביות עשויים להוביל לסיום קשה ואמוציונלי. הסכם המייסדים משמש כאן כ”הסכם הממון” שלכם וחשוב שתסדירו במסגרתו מנגנונים מתאימים למצב שבו מישהו מהשותפים יחליט להמשיך הלאה, או חלילה תאלצו להתמודד עם מצב של סכסוך.

  • דחיית החתימה על ההסכם

נכון שהקמת חברה מחייבת אתכם לחתום על הסכם מייסדים, אבל זה ממש לא אומר שאתם צריכים לחכות עד לשלב הקמת החברה. לרוב, נכון להקים חברה אחרי שהמיזם כבר עבר כמה שלבים של פיתוח והוא מתנהל כבר בצורה שוטפת. השלב הזה הוא שלב מאוחר לצורך הסדרת הפעילות העסקית המשותפת שלכם. חתימה מוקדמת יותר תוביל להתנהלות חכמה ומובנית של העסק כבר משלביו הראשונים ובעיקר, תאפשר לכם לישון בשקט בלילה.   

רוצים להימנע מטעויות מיותרות בהסכם המייסדים? פנו אלינו ליצירת הסכם מייסדים תפור בדיוק למידות של העסק שלכם ובמחיר מעולה.

יש שאלות? התייעצו עם המומחים שלנו על הסכם לסטארטאפים.

[author title="על המחבר"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *